Dobre książki online

Jak odzyskać Obóz Jupiter, kiedy jest się tak bardzo zmęczonym?

Jak odzyskać Obóz Jupiter, kiedy jest się tak bardzo zmęczonym?

Czwarta próba

Grecki bóg Apollin, którego Rick Riordan testuje w swojej sadze po raz czwarty, nie ma u niego lekko. We wcześniejszych zmaganiach był wystawiony na ciężkie próby, stoczył wiele potyczek, brał udział w wojnie, stawiał czoła wielu wrogom, a to wszystko w znaczący sposób nadszarpnęło jego siły fizyczne. Już od samego początku tego tomu Grobowiec tyrana. Apollo i boskie próby. Tom 4 skomplikuje mu życie jeszcze bardziej. Apollo będzie musiał nie tylko wyruszyć na walkę z Kaligulą i Kommodusem, którzy łapczywie zbliżają się do Obozu Jupiter. Okaże się, że nikczemnicy mają wśród sprzymierzeńców tajemniczego władcę, który chce im pomóc i ma asa w rękawie. Za jego pomocą, w każdej chwili, może wypuścić z tajemniczego grobowca armię umarłych, która gotowa jest do wypełnienia każdego z jego żądań. Apollo musi najpierw go powstrzymać, by w jakikolwiek sposób podnieść swoje szanse na zwycięstwo w starciu z dwoma dyktatorami.

Apollo we wszystkich częściach opowieści Riordana ma zadziwiającą łatwość w pakowaniu się w kłopoty, najczęściej po kilka naraz. Nic dziwnego, że jest zmęczony i brakuje mu dystansu w podejmowaniu decyzji. Tym razem mamy bohatera, który potrafi się zatrzymać i przemyśleć swoje poczynania, refleksje te okazują się niezbędne nie tylko w ratowaniu jego ludu, ale też ratowaniu jego samego przed chaotycznymi myślami, które piętrzą się w jego głowie. Rozwaga, która pozwala mu, z początku trochę topornie, zastanowić się nad każdym za i przeciw, ratuje go od niezliczonych tarapatów, z czego bohater zdaje sobie sprawę i tym bardziej jest dumny z pracy, którą wykonał nad sobą.

Mity i fantasy

Riordan w bardzo umiejętny sposób łączy uniwersum bogów greckich z wydarzeniami osadzanymi na kanwie powieści fantasy. W czwartym tomie powracają postaci znane z wcześniejszych – Hazel i Frank, oraz panie – Meg i Reyna. Ta ostatnia powinna wziąć sobie rozmyślania Apolla do serca, ponieważ jej decyzyjność pozostawi wiele do życzenia. Nowym bohaterem będzie kot-poeta Arystofanes, nawiązujący swoim charakterem do Behemota z powieści Bułhakowa. Na swój sposób powróci też Jason, a jego historia zostanie domknięta w bardzo zadziwiający, ale nie pozostawiający wątpliwości sposób.

Co wyróżnia publikację na tle podobnych w jej gatunku to bardzo dobrze wplecione wątki humorystyczne i niesamowite poczucie humoru bohaterów oraz narratora. Dzięki dobrze przypomnianym perypetiom z tomów wcześniejszych czytelnik nie musi sięgać po poprzednie części, bo nie pogubi się w fabule. Chyba że najdzie go taka ochota, co po poznaniu historii Apolla pióra tego autora jest bardziej niż prawdopodobne.

Cover obraz autorstwa freepik - www.freepik.com